Asa foetida

Asa foetida
Země původu:
Indie
Použití:
Mletá pryskyřice česneko-cibulové vůně
Dostupnost:
Skladem
Složení:
Asa foetida, pískavice mletá
Popis:
ASA FOETIDA Ločidlo čertovo lejno (Ferula assa-foetida)

Je západoasijská, vytrvalá rostlina, vysoká průměrně 1,5 metru, kvetoucí mnoha drobnými nažloutlími kvítky sestavenými do okolíků. Vzhledově vypadá jako klasická miříkovitá rostlina (fenykl, mrkev, petržel) velkých rozměrů.

Neobvyklé druhové jméno čertovo lejno získala po pryskyřici (gummi-resina assa foetida) vytékající z poraněného kořene prosáklého mléčnou tekutinou, která na vzduchu tuhne v hnědou, nepříjemně zapáchající i silně nechutnou hmotu, jež má v tradičních asijských medicínách léčivé účinky.

Používá se proti bolestem hlavy, zmírňuje příznaky hysterie a dalších nervových poruch, vegetativní neurózy a neurastenie. Používá se k léčbě popálenin a různých nehojících se ran, zvyšuje odolnost proti nachlazení a posiluje celkovou imunitu. Pryskyřice je používána také jako koření k ochucení pokrmů z ryb a mnohde chuťově nahrazuje česnek a cibuli. Je pravidelnou součásti vegetariánských jídel, kde napomáhá k jejich stravitelnosti a zamezuje nadýmání. Přestože surová pryskyřice nepříjemně páchne, po tepelné úpravě je i pro Evropany přijatelná.
Vyberte si požadovanou variantu a množství:
sáček 500g
1 279 ,-
sáček 250g
659 ,-
sáček 50g
129 ,-
sáček 10g
29 ,-
dóza 700g
1 849 ,-
mini dóza 200g
559 ,-