Koření z české produkce

Řadit podle:
CELER SUŠENÝ LIST (Apium graveolens)
Dvouletá bylina až 1m vysoká, která se pěstuje ve Středomoří od nepaměti. Prvním rokem tvoří z 1-2krát zpeřených laločnatých listů přízemní růžici, drůhým rokem vyrůstá větvená lodyha nesoucí trojčetné listy a okolíky z malých žlutozelených květů, plodem jsou hnědé oválné nažky.
Používá se čerstvá i sušená nať k dochucení polévek, omáček , salátů, krémových sýrů, pokrmů z ryb a darů moře.
Více informací
ESTRAGON (Artemisia dracunculus)
Estragon, botanicky zvaný pelyněk-kozalec, pochází z jižní Sibiře a Střední Asie. Již od středověku je tato rostlina známá po celé Evropě.
Ve francouské kuchyni je nepostradatelnou bylinou pro svou jemnou a přitom různorodou vůni a chuť. Používá se při výrobě octa, na omelety, při vaření ryb, žampionů, drůbeže, do salátových zálivek a hořčičných omáček.
Více informací
HOŘČICE BÍLÁ CELÁ (Sinapis alba)
Pochází z oblasti Středozemního moře, dnes se pěstuje po celé Evropě, především ve Francii a Německu, ale i v Severní Americe, Indii a Číně. Semena pocházejí z jednoleté rostliny až 1m vysoké. Sklízí se krátce před dozráním a následně se zrno suší.
Semena se používají při nakládání hub a zeleniny, marinování ryb a k přípravě některých druhů omáček.
Více informací
KMÍN CELÝ (Carum carvi) Je dvouletá bylina z čeleni miříkovitých (Apiaceae). V prvním roce se podobá řepě a v druhém roce dorůstá výšky až 1 metr a kvete bílými okolíky. Kmín kořenný patří k nejstarším evropským kořením, které se používalo i v mladší době kamenné. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii. Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka).
Více informací
KMÍN DRCENÝ (Carum carvi) Je dvouletá bylina z čeleni miříkovitých (Apiaceae). V prvním roce se podobá řepě a v druhém roce dorůstá výšky až 1 metr a kvete bílými okolíky. Kmín kořenný patří k nejstarším evropským kořením, které se používalo i v mladší době kamenné. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii. Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka).
Více informací
KMÍN MLETÝ (Carum carvi) Je dvouletá bylina z čeleni miříkovitých (Apiaceae). V prvním roce se podobá řepě a v druhém roce dorůstá výšky až 1 metr a kvete bílými okolíky. Kmín kořenný patří k nejstarším evropským kořením, které se používalo i v mladší době kamenné. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii. Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka).
Více informací
KOPR VONNÝ (Anethum graveolens) Jednoletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), která tvoří 80-150cm vysoké, duté, větvené lodyhy s listy dělěnými do úkrojků, květy jsou žlutozelené, sestavené do větších okolíků. Pochází ze střední Asie. V kuchyni má všestranné využití při konzervaci okurek, zelí, cibule, do polévek a omáček, vaječných a bramborových jídel, do zeleninových salátů, dresingů a majonéz. Koprová silice se používá při výrobě likérů. Plody jsou bohaté na minerální látky.
Více informací
KORIANDR CELÝ (Coriandrum sativum) Jednoletá bylina patřící do čeledi miříkovitých (Apiacea). Dorůstá výšky až 1 m a tvoří bílé nebo růžové květy, které jsou seskupeny v okolíky. Pochází ze západní Asie a oblasti Mediteránu. Dnes se pěstuje po celém světě. Nať koriandru má svéráznou nasládlou pronikavou vůni. Je známá také jako čínská petržel. Používá se v mexické, indické a thajské kuchyni do omáček, dresingů, na drůbeží a skopové maso. Plody koriandru se využívají v kuchyni už od starověku, mají nasládlou chuť a citrusovou vůni. Jsou součástí mnoha kořenících směsí (GARAM MASALA, BERBERA, KARI - indický typ aj.). Je vhodný na drůbeží maso, ryby a mořské dary, do polévek a omáček, do luštěnin a na zeleninu. Využívá se v pekařském a likérnickém průmyslu.
Více informací
KORIANDR MLETÝ (Coriandrum sativum) Jednoletá bylina patřící do čeledi miříkovitých (Apiacea). Dorůstá výšky až 1 m a tvoří bílé nebo růžové květy, které jsou seskupeny v okolíky. Pochází ze západní Asie a oblasti Mediteránu. Dnes se pěstuje po celém světě. Nať koriandru má svéráznou nasládlou pronikavou vůni. Je známá také jako čínská petržel. Používá se v Mexické, indické a thajské kuchyni do omáček, dresingů na drůbeží a skopové maso. Plody koriandru se využívají v kuchyni už od starověku, mají nasládlou chuť a citrusovou vůni. Jsou součástí mnoha kořenících směsí (GARAM MASALA, BERBERA, KARI - indický typ aj.). Je vhodný na drůbeží maso, ryby a mořské dary, do polévek a omáček, do luštěnin a na zeleninu. Využívá se v pekařském a likérnickém průmyslu.
Více informací
Máta peprná (Mentha piperita)
Máta peprná je bylina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), vysoká 0,5 až 1m s plazivým oddenkem a přímou lodyhou. Má kopinaté až vejčité listy s fialovou žilnatinou. Růžové květy tvoří lichoklas.
Tato bylina se pěstuje téměř po celém světě a je běžně k dostání v lékárnách i hypermarketech.
Máta se využívá k přípravě nápoje mojito, různých bylinných čajů, k ochucení šťáv a kompotů, ovocných koktejlů, cukroví, zmrzliny a čokolády, je vhodná i do paštik, smetanových sýrů a při úpravě brambor. V Turecku se máta přidává do jogurtů a na jehněčí maso kebab.
Více informací
MEDUŇKA (Melissa officinalis) Meduňka je vytrvalá až 1m vysoká bylina citronového aroma. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Má větvené lodyhy, zubaté listy a narůžovělé květy. Pravděpodobně pochází z oblasti Mediteránu. Přidává se do majonéz, salátů, na ryby i vepřové a drůbeží maso, do bílých omáček. Vhodné i do sladkých pokrmů, ovocných dezertů, krémů a koláčů. Velmi oblíben je čaj z meduňky.
Více informací
MRKEV OBECKÁ MLETÝ PRÁŠEK (Daucus carota) Dvouletá 5-150cm vysoká bylina z čeledi miříkovité. Lodyha je dutá chlupatá, vzácně lysá, lity řapíkaté. Květenství je okolík, složený z 20-40 okolíčků. Její výskyt je po celém světě, nejvíce však v oblasti Mediteránu a na Blízkém východě. Mrkev se používá v syrovém nebo sušeném stavu do všech teplých i studených pokrmů české i zahraniční kuchyně.
Více informací