Koření z české produkce

Řadit podle:
CELER SUŠENÝ LIST (Apium graveolens)
Dvouletá bylina až 1m vysoká, která se pěstuje ve Středomoří od nepaměti. Prvním rokem tvoří z 1-2krát zpeřených laločnatých listů přízemní růžici, drůhým rokem vyrůstá větvená lodyha nesoucí trojčetné listy a okolíky z malých žlutozelených květů, plodem jsou hnědé oválné nažky.
Používá se čerstvá i sušená nať k dochucení polévek, omáček , salátů, krémových sýrů, pokrmů z ryb a darů moře.
Více informací
ESTRAGON (Artemisia dracunculus)
Estragon, botanicky zvaný pelyněk-kozalec, pochází z jižní Sibiře a Střední Asie. Již od středověku je tato rostlina známá po celé Evropě.
Ve francouské kuchyni je nepostradatelnou bylinou pro svou jemnou a přitom různorodou vůni a chuť. Používá se při výrobě octa, na omelety, při vaření ryb, žampionů, drůbeže, do salátových zálivek a hořčičných omáček.
Významě podporuje tvorbu žluči, působí mírně močopudně, má vliv na chuť k jídlu a zlepšuje trávení. V lidovém léčitelství je používán na střevní parazity (škrkavky, roupy).
Více informací
HOŘČICE BÍLÁ CELÁ (Sinapis alba)
Pochází z oblasti Středozemního moře, dnes se pěstuje po celé Evropě, především ve Francii a Německu, ale i v Severní Americe, Indii a Číně. Semena pocházejí z jednoleté rostliny až 1m vysoké. Sklízí se krátce před dozráním a následně se zrno suší.
Semena se používají při nakládání hub a zeleniny, marinování ryb a k přípravě některých druhů omáček.
Hořčičná semínka jsou důležitou farmaceutickou surovinou, užívají se převážně zevně, ve formě náplastí či obkladů, v případě revmatismu, ischiasu, dny nebo při zápalu plic.
Více informací
KMÍN CELÝ (Carum carvi) Je dvouletá bylina z čeleni miříkovitých (Apiaceae). V prvním roce se podobá řepě a v druhém roce dorůstá výšky až 1 metr a kvete bílými okolíky. Kmín kořenný patří k nejstarším evropským kořením, které se používalo i v mladší době kamenné. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii. Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka). Kmín výrazně omezuje nadýmání, odstraňuje křeče, usnadňuje trávení a odkašlávání, zvyšuje apetit.
Více informací
KMÍN DRCENÝ (Carum carvi) Je dvouletá bylina z čeleni miříkovitých (Apiaceae). V prvním roce se podobá řepě a v druhém roce dorůstá výšky až 1 metr a kvete bílými okolíky. Kmín kořenný patří k nejstarším evropským kořením, které se používalo i v mladší době kamenné. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii. Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka). Kmín výrazně omezuje nadýmání, odstraňuje křeče, usnadňuje trávení a odkašlávání, zvyšuje apetit.
Více informací
KMÍN MLETÝ (Carum carvi) Je dvouletá bylina z čeleni miříkovitých (Apiaceae). V prvním roce se podobá řepě a v druhém roce dorůstá výšky až 1 metr a kvete bílými okolíky. Kmín kořenný patří k nejstarším evropským kořením, které se používalo i v mladší době kamenné. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii. Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka). Kmín výrazně omezuje nadýmání, odstraňuje křeče, usnadňuje trávení a odkašlávání, zvyšuje apetit.
Více informací
KOPR VONNÝ (Anethum graveolens) Jednoletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), která tvoří 80-150cm vysoké, duté, větvené lodyhy s listy dělěnými do úkrojků, květy jsou žlutozelené, sestavené do větších okolíků. Pochází ze střední Asie. V kuchyni má všestranné využití při konzervaci okurek, zelí, cibule, do polévek a omáček, vaječných a bramborových jídel, do zeleninových salátů, dresingů a majonéz. Koprová silice se používá při výrobě likérů. Plody jsou bohaté na minerální látky, zastavují škytání, podněcují funkci žaludku a střev, zlepšují chuť k jídlu a jsou osvědčené při střevních kolikách. Příznivě působí na funkci žláz prsu a zvyšují tvorbu mateřského mléka.
Více informací
KORIANDR CELÝ (Coriandrum sativum) Jednoletá bylina patřící do čeledi miříkovitých (Apiacea). Dorůstá výšky až 1 m a tvoří bílé nebo růžové květy, které jsou seskupeny v okolíky. Pochází ze západní Asie a oblasti Mediteránu. Dnes se pěstuje po celém světě. Nať koriandru má svéráznou nasládlou pronikavou vůni. Je známá také jako čínská petržel. Používá se v mexické, indické a thajské kuchyni do omáček, dresingů, na drůbeží a skopové maso. Plody koriandru se využívají v kuchyni už od starověku, mají nasládlou chuť a citrusovou vůni. Jsou součástí mnoha kořenících směsí (GARAM MASALA, BERBERA, KARI - indický typ aj.). Je vhodný na drůbeží maso, ryby a mořské dary, do polévek a omáček, do luštěnin a na zeleninu. Využívá se v pekařském a likérnickém průmyslu. Plody koriandru napomáhají zažívání, povzbuzují střevní peristaltiku a uvolňují křeče. Mají příznivý vliv na nervovou soustavu a podporují funkci slinivky.
Více informací
KORIANDR MLETÝ (Coriandrum sativum) Jednoletá bylina patřící do čeledi miříkovitých (Apiacea). Dorůstá výšky až 1 m a tvoří bílé nebo růžové květy, které jsou seskupeny v okolíky. Pochází ze západní Asie a oblasti Mediteránu. Dnes se pěstuje po celém světě. Nať koriandru má svéráznou nasládlou pronikavou vůni. Je známá také jako čínská petržel. Používá se v Mexické, indické a thajské kuchyni do omáček, dresingů na drůbeží a skopové maso. Plody koriandru se využívají v kuchyni už od starověku, mají nasládlou chuť a citrusovou vůni. Jsou součástí mnoha kořenících směsí (GARAM MASALA, BERBERA, KARI - indický typ aj.). Je vhodný na drůbeží maso, ryby a mořské dary, do polévek a omáček, do luštěnin a na zeleninu. Využívá se v pekařském a likérnickém průmyslu. Plody koriandru napomáhají zažívání, povzbuzují střevní peristaltiku a uvolňují křeče. Mají příznivý vliv na nervovou soustavu a podporují funkci slinivky.
Více informací
Máta peprná (Mentha piperita)
Máta peprná je bylina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), vysoká 0,5 až 1m s plazivým oddenkem a přímou lodyhou. Má kopinaté až vejčité listy s fialovou žilnatinou. Růžové květy tvoří lichoklas.
Tato bylina se pěstuje téměř po celém světě a je běžně k dostání v lékárnách i hypermarketech.
Máta se využívá k přípravě nápoje mojito, různých bylinných čajů, k ochucení šťáv a kompotů, ovocných koktejlů, cukroví, zmrzliny a čokolády, je vhodná i do paštik, smetanových sýrů a při úpravě brambor. V Turecku se máta přidává do jogurtů a na jehněčí maso kebab.
Máta omezuje nadýmání, upravuje trávení, zastavuje zvracení, uvolňuje křeče, léčí koliky a nemoci střev, tiší bolesti při žlučníkových kamenech.
Více informací
MEDUŇKA (Melissa officinalis) Meduňka je vytrvalá až 1m vysoká bylina citronového aroma. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Má větvené lodyhy, zubaté listy a narůžovělé květy. Pravděpodobně pochází z oblasti Mediteránu. Přidává se do majonéz, salátů, na ryby i vepřové a drůbeží maso, do bílých omáček. Vhodné i do sladkých pokrmů, ovocných dezertů, krémů a koláčů. Velmi oblíben je čaj z meduňky. Odvar má protistresující účinky, celkově zklidní organismus, užívá se při nespavosti, upravuje zažívání a uvolňuje křeče.
Více informací
MRKEV OBECKÁ MLETÝ PRÁŠEK (Daucus carota) Dvouletá 5-150cm vysoká bylina z čeledi miříkovité. Lodyha je dutá chlupatá, vzácně lysá, lity řapíkaté. Květenství je okolík, složený z 20-40 okolíčků. Její výskyt je po celém světě, nejvíce však v oblasti Mediteránu a na Blízkém východě. Mrkev se používá v syrovém nebo sušeném stavu do všech teplých i studených pokrmů české i zahraniční kuchyně. V lidovém léčitelství se používá hlavně proto, že kořen obsahuje provitamín A, vitamíny B, C, minerály, zejména draslík a antioxidanty. Šťáva z kořene zlepšuje zrak a je vhodná při jaterní dietě. Vařená mrkev pomáhá při průjmových onemocnění, nastrouhanou ji můžeme přidat na spáleni
Více informací